Acer Aspire Lite AL14-44P-R1XH/Ryzen 7-7730U/8GB/512GB SSD/14.5″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
![]()
Spesifikasi :
-
Processor : AMD Ryzen™ 7-7730U (up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
-
Display : 14.5″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 (Dual Slot up to 32 GB)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : AMD Radeon™ Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58Wh
- Color : Silver
- SKU : AL14-44P-R1XH
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 10.499.000 Rp 10.999.000
Acer Aspire Lite AL14-44P-R1XH/Ryzen 7-7730U/8GB/512GB SSD/14.5″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
Acer Aspire Lite AL14-44P-R1XH
Spesifikasi :
-
Processor : AMD Ryzen™ 7-7730U (up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
-
Display : 14.5″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 (Dual Slot up to 32 GB)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : AMD Radeon™ Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58Wh
- Color : Silver
- SKU : AL14-44P-R1XH
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Ready | Off |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 7-7730U (2.0GHz; Up to 4.5GHz; 4MB L2; 16MB L3) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | IPS, 14.5 Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1xHDMI, 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display), HDMI port 1.4 with HDCP support |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 58 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir











![Asus Vivobook 14 A1405VA VIPS751 VIP752 /Core i7-1355U/8GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ A1405VA-VIPS751 | A1405VA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/06/Asus-A1405VA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)


![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)
![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)
