Acer Aspire Lite AL14-44P-R64E/Ryzen 5-7430U/8GB/512GB SSD/14.5″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
![]()
Spesifikasi :
-
Processor : AMD Ryzen™ 5-7430U (up to 4.3 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
-
Display : 14.5″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 (Dual Slot up to 32 GB)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : AMD Radeon™ Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58Wh
- Color : Silver
- SKU : AL14-44P-R64E
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 9.999.000
Acer Aspire Lite AL14-44P-R64E/Ryzen 5-7430U/8GB/512GB SSD/14.5″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
Acer Aspire Lite AL14-44P-R64E
Spesifikasi :
-
Processor : AMD Ryzen™ 5-7430U (up to 4.3 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
-
Display : 14.5″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 (Dual Slot up to 32 GB)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : AMD Radeon™ Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58Wh
- Color : Silver
- SKU : AL14-44P-R64E
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Ready | Off |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 5 7430U Processor 2.3GHz (19MB Cache; up to 4.3GHz; 6 cores; 12 Threads) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | IPS, 14.5 Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1xHDMI, 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display), HDMI port 1.4 with HDCP support |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 58 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir














