Acer Aspire Lite AL14-53M-36GD/Intel Core I3-1315U/8GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Light Silver
![]()
Sku :
-
Processor : Intel Core i3 1315U Processor 6 Cores, 4.5 GHz
-
Display : 14.0 WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 Dual Slot up to 32 GB
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : Intel® UHD Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1x USB 3.2 Gen 1 ; 2x USB Type-C Full Function : DC-In, Charge, Data, Display; HDMI port 1.4 with HDCP suppo
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58 Wh
-
Sku : AL14-53M-36GD
-
Color : Light Silver
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + Miscrosoft 365 (1 year)
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 8.299.000 Rp 9.799.000
Acer Aspire Lite AL14-53M-36GD/Intel Core I3-1315U/8GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Light Silver
Acer Aspire Lite AL14-53M-36GD
Spesifikasi :
-
Processor : Intel Core i3 1315U Processor 6 Cores, 4.5 GHz
-
Display : 14.0 WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 8 GB DDR4 Dual Slot up to 32 GB
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : Intel® UHD Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1x USB 3.2 Gen 1 ; 2x USB Type-C Full Function : DC-In, Charge, Data, Display; HDMI port 1.4 with HDCP suppo
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 58 Wh
-
Sku : AL14-53M-36GD
-
Color : Light Silver
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + Miscrosoft 365 (1 year)
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Ready | On |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i3-1315U Processor (10MB Cache; up to 4.50 GHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | IPS, 14" WUXGA |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1xHDMI, 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display), HDMI port 1.4 with HDCP support |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 58 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir











![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)


![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)
