Acer Aspire Spin 14 ASP14-52MTN-53XC/Intel Core Ultra 5-115U/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS Touch/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Steel Gray
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core Ultra 5 Processor 115U 10M Cache, up to 4.20 GHz
- Display : 14″ 16:10 WUXGA (1920×1200) IPS Multi-Touch Display with Active Stylus Support
- Memory : 16 GB LPDDR5X Dual Channel memory
- Storage : 512 GB SSD PCIe Gen4 NVMe
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Ports : HDMI port 2.1 with HDCP support, 2X USB Thunderbolt 4 (Type-C), 2x USB 3.2 Gen 1 (1x with power off charging features)
- Wireless : Bluetooth 5.3 + Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211
- Camera : FHD Webcam
- Audio : Acer Purified.Voice technology with AI noise reduction in dual built-in microphones
- Battery : 50 Wh, (Up to 10 hours MobileMark 2025)
- SKU : ASP14-52MTN-53XC
- Color : Steel Gray
- Free : Backpack, Stylus
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi 1 Tahun (1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 14.499.000 Rp 14.999.000
Acer Aspire Spin 14 ASP14-52MTN-53XC/Intel Core Ultra 5-115U/16GB/512GB SSD/14″ WUXGA IPS Touch/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Steel Gray
Acer Aspire Spin 14-ASP14-52MTN-53XC
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core Ultra 5 Processor 115U 10M Cache, up to 4.20 GHz
- Display : 14″ 16:10 WUXGA (1920×1200) IPS Multi-Touch Display with Active Stylus Support
- Memory : 16 GB LPDDR5X Dual Channel memory
- Storage : 512 GB SSD PCIe Gen4 NVMe
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Ports : HDMI port 2.1 with HDCP support, 2X USB Thunderbolt 4 (Type-C), 2x USB 3.2 Gen 1 (1x with power off charging features)
- Wireless : Bluetooth 5.3 + Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211
- Camera : FHD Webcam
- Audio : Acer Purified.Voice technology with AI noise reduction in dual built-in microphones
- Battery : 50 Wh, (Up to 10 hours MobileMark 2025)
- SKU : ASP14-52MTN-53XC
- Color : Steel Gray
- Free : Backpack, Stylus
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + M365
- Garansi Resmi 1 Tahun (1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Ready | Off |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra5-115U |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200), IPS, Touch Screen |
| Detail Graphics | Intel Graphics |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xHDMI, 2x USB 3.2 Gen 1 |
| Keyboard | LED Backlit Keyboard |
| Battery | 50 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir














![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)



![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)