Acer Predator Helios 18 AI PH18-73-92RM/Intel Core Ultra 9-275HX/64GB/2TB SSD/GeForce RTX 5090 24GB/18″ WQXGA miniLED/Win 11 Home +OHM 2024
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX (36MB cache, up to 5.40Ghz)
- Display : 18″ WQXGA (Up to 1,000nits) 250Hz, DCI-P3 100%, miniLED
- Memory : 2x32GB of DDR5 5600Mhz, Up to 192GB of DDR5 (4 slots SODIMM)
- Storage : 2TB, PCIe Gen5 SSD, Upgradeable more 2 slot Gen4.
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5090 with 24 GB of dedicated GDDR7 VRAM
- Keyboard : FineTip RGB mini LED Per-Key backlight
- Ports : 2x USB Type-C ; 1x DisplayPort ; 1x Thunderbolt™ 4 ; 3x USB Type-A ; 1x HDMI 2.1 ; 1x RJ-45 ; 1x 3.5 mm headphone
- Camera : Integrated
- Audio : Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier
- Battery : 90WH, Li-ion
- SKU : PH18-73-92RM
- Color : Black
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024
- Free : Backpack
- Garansi Resmi Acer 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 86.999.000
Acer Predator Helios 18 AI PH18-73-92RM/Intel Core Ultra 9-275HX/64GB/2TB SSD/GeForce RTX 5090 24GB/18″ WQXGA miniLED/Win 11 Home +OHM 2024
Acer Predator Helios 18 AI
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX (36MB cache, up to 5.40Ghz)
- Display : 18″ WQXGA (Up to 1,000nits) 250Hz, DCI-P3 100%, miniLED
- Memory : 2x32GB of DDR5 5600Mhz, Up to 192GB of DDR5 (4 slots SODIMM)
- Storage : 2TB, PCIe Gen5 SSD, Upgradeable more 2 slot Gen4.
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5090 with 24 GB of dedicated GDDR7 VRAM
- Keyboard : FineTip RGB mini LED Per-Key backlight
- Ports : 2x USB Type-C ; 1x DisplayPort ; 1x Thunderbolt™ 4 ; 3x USB Type-A ; 1x HDMI 2.1 ; 1x RJ-45 ; 1x 3.5 mm headphone
- Camera : Integrated
- Audio : Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier
- Battery : 90WH, Li-ion
- SKU : PH18-73-92RM
- Color : Black
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024
- Free : Backpack
- Garansi Resmi Acer 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami yang jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) |
| RAM | 64GB |
| Storage | 2TB SSD |
| Screen Type | 250Hz, 18" WQXGA |
| Detail Graphics | Nvidia Geforce RTX5090 – 24GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 3xUSB 3.2, 2x USB Type-C |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wifi 6 |
| Keyboard | FineTip RGB-backlight slim keyboard |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir















