Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-945L/Intel Core Ultra 9-275HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″WQXGA 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX (36MB cache, up to 5.40Ghz)
- Display : 16.0″ IPS, WQXGA (2560 x 1600), 500 nits, Acer ComfyView™ 240 Hz, Grey to Grey 3 ms by Overdrive, Nvidia Advanced Optimus capable. 16:10 aspect ratio, DCI-P3 100%
- Memory : 32GB (2X 16 GB) of DDR5 system memory, upgradable to 64 GB using four soDIMM modules
- Storage : 1TB SSD NVMe GEN4
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti with 12 GB of dedicated GDDR7 VRAM, supporting 5888 NVIDIA® CUDA® Cores. DLSS4, AI TOPs: 992
- Keyboard : 4zone RGB
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type C (Thunderbolt 4), 1x USB 3.2 Gen 2 Type C (Display Port), 3x USB 3.2 Type A., 1x HDMI, 1x RJ-45, 1x Audio jack, 1x Micro SD Card
- Wireless : Wi-Fi 6E AX1675i + Bluetooth 5.4
- Speaker : DTS X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker
- Battery : 90Wh 330W
- Free : Bagpack
- Sku : PHN16-73-945L
- OS : Windows 11 Home + Office Home Student 2024
- Garansi Resmi Acer 3 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 46.999.000
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-945L/Intel Core Ultra 9-275HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″WQXGA 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
Acer Predator Helios 16 AI
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX (36MB cache, up to 5.40Ghz)
- Display : 16.0″ IPS, WQXGA (2560 x 1600), 500 nits, Acer ComfyView™ 240 Hz, Grey to Grey 3 ms by Overdrive, Nvidia Advanced Optimus capable. 16:10 aspect ratio, DCI-P3 100%
- Memory : 32GB (2X 16 GB) of DDR5 system memory, upgradable to 64 GB using four soDIMM modules
- Storage : 1TB SSD NVMe GEN4
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti with 12 GB of dedicated GDDR7 VRAM, supporting 5888 NVIDIA® CUDA® Cores. DLSS4, AI TOPs: 992
- Keyboard : 4zone RGB
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type C (Thunderbolt 4), 1x USB 3.2 Gen 2 Type C (Display Port), 3x USB 3.2 Type A., 1x HDMI, 1x RJ-45, 1x Audio jack, 1x Micro SD Card
- Wireless : Wi-Fi 6E AX1675i + Bluetooth 5.4
- Speaker : DTS X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker
- Battery : 90Wh 330W
- Free : Bagpack
- Sku : PHN16-73-945L
- OS : Windows 11 Home + Office Home Student 2024
- Garansi Resmi Acer 3 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami yang jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) |
| RAM | 64GB |
| Storage | 2TB SSD |
| Screen Type | 16" WQXGA (2560×1600), IPS |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti – 12GB GDDR7 |
| Connectivity | 1 x DisplayPort, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x Thunderbolt 4, 1xHDMI, 1xMicro SD Card, 1xRJ45, 3x USB 3.2 Type A |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 6E |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir













![HP Victus 16 s0010AX s0047AX/Ryzen 7-7840HS/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/16.1″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHS 2021 [ 16-s0010AX | 16-s0047AX ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/07/HP-Victus-16-s0010AX-s0047AX-300x300.webp)

