Asus Expertbook P3 P3405CVA-LY7110WS /Intel Core i7-13620H/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA/Win 11 Home+OHM 2024 +M365/Misty Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-13620H Processor 2.4 GHz (24MB Cache, up to 4.9 GHz, 10 cores, 16 Threads)
- Display : Non-touch screen, 14.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:84 %
- Memory : 16GB DDR5 SO-DIMM, Memory Max Up to:64GB
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel UHD Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 2x DDR5 SO-DIMM slots; 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4; 1x M.2 2230 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard, Fingerprint
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery; 1x HDMI 2.1 TMDS; 1x RJ45 Gigabit Ethernet; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card
- Webcam : 1080p FHD camera With privacy shutter
- Audio : Audio by Dirac; Built-in speaker; Built-in array microphone
- Battery : 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- SKU : P3405CVA-LY7110WS
- Color : Misty Grey
- Free : Backpack + Antivirus McAfee 1 Year
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus Indonesia 3 Tahun ( 1 Year Accidental Damage Protection )
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 16.199.000
Asus Expertbook P3 P3405CVA-LY7110WS /Intel Core i7-13620H/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA/Win 11 Home+OHM 2024 +M365/Misty Grey
Asus Expertbook P3 P3405CVA-LY7110WS
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-13620H Processor 2.4 GHz (24MB Cache, up to 4.9 GHz, 10 cores, 16 Threads)
- Display : Non-touch screen, 14.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:84 %
- Memory : 16GB DDR5 SO-DIMM, Memory Max Up to:64GB
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel UHD Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 2x DDR5 SO-DIMM slots; 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4; 1x M.2 2230 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard, Fingerprint
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery; 1x HDMI 2.1 TMDS; 1x RJ45 Gigabit Ethernet; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card
- Webcam : 1080p FHD camera With privacy shutter
- Audio : Audio by Dirac; Built-in speaker; Built-in array microphone
- Battery : 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- SKU : P3405CVA-LY7110WS
- Color : Misty Grey
- Free : Backpack + Antivirus McAfee 1 Year
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus Indonesia 3 Tahun ( 1 Year Accidental Damage Protection )
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i7-13620H Processor (24M Cache; up to 4.90 GHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2, 2xUSB 3.2 Type C support DisplayPort |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 50 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir















![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)


