Asus Expertbook P5 P5405CSA-NZ7310WS/Ultra 7-258V/32GB/1TB SSD/14″ WQXGA/Win 11 Home+OHS+M365/Misty Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 7 Processor 258V 32GB 1.8 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 8 Threads); Intel AI Boost NPU up to 47 TOPS
- Display : 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 400nits, sRGB: 100%, Screen-to-body ratio:90 %
- Memory : 32GB LPDDR5X Memory on Package
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel Arc Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4; 1x M.2 2230 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery, 1x HDMI 2.1, 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter
- Audio : Dolby Atmos; Smart Amp Technology; Built-in array microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 65W AC Adapter
- Sku : P5405CSA-NZ7310WS
- Color : Misty Grey
- Free : USB-A to RJ45 gigabit ethernet adapter, Sleeve
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 19.499.000
Asus Expertbook P5 P5405CSA-NZ7310WS/Ultra 7-258V/32GB/1TB SSD/14″ WQXGA/Win 11 Home+OHS+M365/Misty Grey
Asus Expertbook P5
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 7 Processor 258V 32GB 1.8 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 8 Threads); Intel AI Boost NPU up to 47 TOPS
- Display : 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 400nits, sRGB: 100%, Screen-to-body ratio:90 %
- Memory : 32GB LPDDR5X Memory on Package
- Storage : 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : Intel Arc Graphics
- Expansion Slots(includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4; 1x M.2 2230 PCIe 4.0×4
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard, 1.5mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery, 1x HDMI 2.1, 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Webcam : 1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter
- Audio : Dolby Atmos; Smart Amp Technology; Built-in array microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 65W AC Adapter
- Sku : P5405CSA-NZ7310WS
- Color : Misty Grey
- Free : USB-A to RJ45 gigabit ethernet adapter, Sleeve
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 7 Processor 258V 2.2 GHz (12MB Cache; up to 4.8 GHz; 8 cores; 8 Threads) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" WQXGA (2560 x 1600) |
| Detail Graphics | Intel Arc Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 2x Thunderbolt 4, 2xUSB 3.2 Gen 2 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir













![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)


