Asus ROG Strix G16 G615LH-I7N55C6G-HM/Intel Core Ultra 7-255HX/16GB/512GB/GeForce RTX 5050 8GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024+ M365-Eclipse Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 7 Processor 255HX 2.4 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 20 cores, 20 Threads)
Intel AI Boost NPU up to 13TOPS - Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level
anti-glare display, DCI-P3: 100%, Refresh Rate: 240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes - Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB Laptop GPU GDDR7, ROG Boost: 1955MHz* at 115W (1905MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost)
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth 5.4 Wireless
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 40Gbps);1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Camera : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 280W AC Adapter
- SKU : G615LH-I7N55C6G-HM
- Color : Eclipse Grey
- Free : Rog backpack + ROG Impact Gaming Mouse
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 29.999.000
Asus ROG Strix G16 G615LH-I7N55C6G-HM/Intel Core Ultra 7-255HX/16GB/512GB/GeForce RTX 5050 8GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024+ M365-Eclipse Grey
ROG Strix G16 G615LH
As a Strix machine, the G16 was designed from the ground up to push the limits of gaming performance. That means that we’ve engineered a thermal solution that gives the system room to breathe, and overclock, to its maximum potential. In Turbo mode, the G16 can reach a maximum system wattage of 230W, but when fully unlocked in Manual mode, 255W of total system power is yours to command.
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Nyaman, Cepat & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Processor | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 7-255HX 1.8 – 5.2 GHz 20 cores (8 P-cores + 12 E-cores); 20 thread; 36MB cache; Max Turbo Frequency 5.2 GHz |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 16" 2.5K (2560×1600) |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xHDMI, 1xRJ45, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/9S7-14K112-062-300x300.jpg)

