Asus ROG Strix G16 G615LR-I9NT7C6G-HM /Core Ultra 9-275HX/32GB/2TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Eclipse Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel AI Boost NPU up to 13TOPS
- Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-levelanti-glare display, DCI-P3: 100%, Refresh Rate: 240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
- Support Dolby Vision HDR :Yes
- Memory : 32GB (16GB DDR5-5600 SO-DIMM x 2), Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Expansion Slots (includes used) : 2x DDR5 SO-DIMM slots; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 12GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth 5.4 Wireless
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps); 1x 2.5G LAN port; 2x Thunderbolt 5 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps)
- Camera : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 280W AC Adapter
- Lampu Perangkat : Aura Sync Light Bar
- SKU : G615LR-I9NT7C6G-HM
- Color : Eclipse Grey
- Free : Rog backpack + ROG Impact Gaming Mouse,TYPE-C, 100W AC Adapter
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 47.999.000
Asus ROG Strix G16 G615LR-I9NT7C6G-HM /Core Ultra 9-275HX/32GB/2TB SSD/GeForce RTX 5070 Ti 12GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Eclipse Grey
Asus ROG Zephyrus G615LR I9NT7C6G HM
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz (36MB Cache, up to 5.4 GHz, 24 cores, 24 Threads); Intel AI Boost NPU up to 13TOPS
- Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-levelanti-glare display, DCI-P3: 100%, Refresh Rate: 240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
- Support Dolby Vision HDR :Yes
- Memory : 32GB (16GB DDR5-5600 SO-DIMM x 2), Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Expansion Slots (includes used) : 2x DDR5 SO-DIMM slots; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU ROG Boost: 1565MHz* at 140W (1515MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) 12GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth 5.4 Wireless
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps); 1x 2.5G LAN port; 2x Thunderbolt 5 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 120Gbps)
- Camera : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 280W AC Adapter
- Lampu Perangkat : Aura Sync Light Bar
- SKU : G615LR-I9NT7C6G-HM
- Color : Eclipse Grey
- Free : Rog backpack + ROG Impact Gaming,Mouse TYPE-C, 100W AC Adapter
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Nyaman, Cepat & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 1, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 2TB SSD |
| Screen Type | 16" 2.5K (2560×1600), 240Hz, IPS |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti – 12GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x 2.5G LAN port, 1xAudio Jack, 1xHDMI, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x Thunderbolt 5 |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir













![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/04/dell-web-300x300.jpg)


