Asus TUF Gaming A15 FA506NCQ-R735B1T-HM/Ryzen 7-170/8GB/512GB SSD/GeForce RTX 3050 4GB/15.6″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Graphite Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 7 170 Processor 3.2GHz (20MB Cache, up to 4.75 GHz, 8 cores, 16 Threads)
- Display : 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 144Hz Adaptive-Sync Value IPS-level 250nits 1000:1 62.5% sRGB Anti-glare display
- Memory : 8GB DDR5-5600 SO-DIMM; 2x SO-DIMM slots; Max 64GB
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
- Speakers : 2-speaker system
- Camera : 720P HD camera
- Battery : 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion 180W AC Adapter
- SKU : FA506NCQ-R735B1T-HM
- Color : Graphite Black
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 (1Y)
- Free : TUF Gaming backpack
- Garansi Resmi Asus 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 16.999.000
Asus TUF Gaming A15 FA506NCQ-R735B1T-HM/Ryzen 7-170/8GB/512GB SSD/GeForce RTX 3050 4GB/15.6″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Graphite Black
Asus TUF Gaming A15 FA506NCQ-R735B1T-HM
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 7 170 Processor 3.2GHz (20MB Cache, up to 4.75 GHz, 8 cores, 16 Threads)
- Display : 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 144Hz Adaptive-Sync Value IPS-level 250nits 1000:1 62.5% sRGB Anti-glare display
- Memory : 8GB DDR5-5600 SO-DIMM; 2x SO-DIMM slots; Max 64GB
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU 4GB GDDR6
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
- Speakers : 2-speaker system
- Camera : 720P HD camera
- Battery : 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion 180W AC Adapter
- SKU : FA506NCQ-R735B1T-HM
- Color : Graphite Black
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 (1Y)
- Free : TUF Gaming backpack
- Garansi Resmi Asus 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 7 170 Processor 3.2GHz |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 144hz, 15.6" FHD (1920×1080) |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX 3050 – 4GB GDDR6 |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort, 1xHDMI, 1xRJ45, 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Battery | 48 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir


















