Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-I7N55J6G-HM/Intel Core i7-14650HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5050 8GB/16″ FHD+ WUXGA /Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Jaeger Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7 Processor 14650HX 2.2 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads)
- Display : 16-inch FHD+ (1920 x 1200, WUXGA) 16:10 aspect ratio, 165Hz IPS-level 300nits Color Gamut 100% sRGB Anti-glare display
- Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC, Max Capacity:64GB
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphic : NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps); 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Webcam : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Speaker : 2-speaker system
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
- SKU : FX608JHR-I7N55J6G-HM
- Color : Jaeger Grey
- Free : TUF backpack, Mouse GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Office Home 20224 + Microsoft 365 (1Y)
- 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 26.999.000
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-I7N55J6G-HM/Intel Core i7-14650HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5050 8GB/16″ FHD+ WUXGA /Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Jaeger Grey
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7 Processor 14650HX 2.2 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads)
- Display : 16-inch FHD+ (1920 x 1200, WUXGA) 16:10 aspect ratio, 165Hz IPS-level 300nits Color Gamut 100% sRGB Anti-glare display
- Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC, Max Capacity:64GB
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphic : NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps); 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Webcam : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Speaker : 2-speaker system
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
- SKU : FX608JHR-I7N55J6G-HM
- Color : Jaeger Grey
- Free : TUF backpack, Mouse GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Office Home 20224 + Microsoft 365 (1Y)
- 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Ready | On |
| Brands | |
| Processor | |
| Detail Processor | Intel Core i7-14650HX (16C (8P + 8E) / 24T; P-core 2.2 / 5.2GHz; E-core 1.6 / 3.7GHz; 30MB) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | |
| Screen Type | 16" FHD+ WUXGA |
| Graphics | |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xThunderbolt 4.0 with DisplayPort |
| Networking | – |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















![HP Victus 16 s0010AX s0047AX/Ryzen 7-7840HS/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/16.1″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHS 2021 [ 16-s0010AX | 16-s0047AX ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/07/HP-Victus-16-s0010AX-s0047AX-300x300.webp)
