Asus V16 V3607VM-I7N56B6T-HM/Core 7 240H/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ WUXGA/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Matte Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core 7 240H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.5 / 5.2GHz, E-core 1.8 / 4.0GHz, 24MB
- Display :16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 144Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, (Screen-to-body ratio)89%
- Memory : 16GB DDR5 SO-DIMM, Upgradable 2x DDR5 SO-DIMM slots, Up to 32GB
- Storage : 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 – 8GB GDDR7
- Keyboard : Turbo Blue Backlight
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Port : 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1x HDMI 2.1 FRL, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x DC-in
- Camera : 1080p FHD camera With privacy shutter
- Audio : SonicMaster Built-in speakerBuilt-in microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 150W AC Adapter
- SKU : V3607VM-I7N56B6T-HM
- Color : Matte Black
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft M365
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 19.999.000
Asus V16 V3607VM-I7N56B6T-HM/Core 7 240H/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ WUXGA/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Matte Black
Asus V16 V3607VM-I7N56B6T-HM
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core 7 240H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.5 / 5.2GHz, E-core 1.8 / 4.0GHz, 24MB
- Display :16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 144Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, (Screen-to-body ratio)89%
- Memory : 16GB DDR5 SO-DIMM, Upgradable 2x DDR5 SO-DIMM slots, Up to 32GB
- Storage : 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 – 8GB GDDR7
- Keyboard : Turbo Blue Backlight
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Port : 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps), 1x HDMI 2.1 FRL, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x DC-in
- Camera : 1080p FHD camera With privacy shutter
- Audio : SonicMaster Built-in speakerBuilt-in microphone
- Battery : 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 150W AC Adapter
- SKU : V3607VM-I7N56B6T-HM
- Color : Matte Black
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft M365
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core 7 240H; 10C (6P + 4E) / 16T; P-core 2.5 / 5.2GHz; E-core 1.8 / 4.0GHz; 24MB |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 144hz, 16 Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060, 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1x DC-in, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Turbo Blue Baklight |
| Battery | 63 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/9S7-14K112-062-300x300.jpg)

