Asus Vivobook Go 14 E1404FA VIPS3821M VIPS3822M VIPS3823M/Ryzen 3-7320U/8GB/256GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365
![]()
SKU :
E1404FA-VIPS3821M : Mixed Black
E1404FA-VIPS3822M : Green Grey
E1404FA-VIPS3823M : Cool Silver
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.1 GHz max boost)
- Display : 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, (Screen-to-body ratio)83%
- Memory : 8GB LPDDR5 on board
- Storage : 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
- Graphics : AMD Radeon Graphics
- Expansion Slots (includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard + FingerPrint (integrated with Touchpad)
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.3 Wireless Card
- Ports : 1x USB 2.0 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C; 1x HDMI 1.4; 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x DC-in
- Webcam : 720p HD camera With privacy shutter
- Audio : SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support
- Battery : 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 45W AC Adapter
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 7.199.000
Asus Vivobook Go 14 E1404FA VIPS3821M VIPS3822M VIPS3823M/Ryzen 3-7320U/8GB/256GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHM 2024+M365
Asus Vivobook 14 E1404FA VIPS3821M VIPS3822M VIPS3823M
SKU :
E1404FA-VIPS3821M : Mixed Black
E1404FA-VIPS3822M : Green Grey
E1404FA-VIPS3823M : Cool Silver
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 3 7320U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.1 GHz max boost)
- Display : 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, (Screen-to-body ratio)83%
- Memory : 8GB LPDDR5 on board
- Storage : 256GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
- Graphics : AMD Radeon Graphics
- Expansion Slots (includes used) : 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard + FingerPrint (integrated with Touchpad)
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 5.3 Wireless Card
- Ports : 1x USB 2.0 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C; 1x HDMI 1.4; 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x DC-in
- Webcam : 720p HD camera With privacy shutter
- Audio : SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support
- Battery : 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, 45W AC Adapter
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 3-7320U (2.4GHz; Up To 4.1GHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB SSD |
| Screen Type | 14 Inch FHD (1920×1080), IPS |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1xHDMI, 1xUSB 2.0 Type-A, 1xUSB 3.2 Gen 1, 2xUSB 3.2 Gen 1 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 42 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)


![Asus Vivobook 14 A1405VA VIPS751 VIP752 /Core i7-1355U/8GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ A1405VA-VIPS751 | A1405VA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/06/Asus-A1405VA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)
