Axioo Hype 5 X5 Lollipop Edition/Ryzen 5-7430U/8GB/256GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 5 7430U(2.3GHz Base, 4.3GHz Turbo, 6 Core 12 Threads, Base TDP: 15W)
- Display : 14 inch IPS FHD 1920×1080
- Memory : 8GB (1x 8GB) DDR4 Memory, Upgradeable up to 64GB
- Graphics : AMD Radeon Graphics
- Storage : 256GB M.2 2280 PCIe SSD (Gen 3×4), Upgradeable up to 2TB Gen 4
- Ports : 2x USB 3.2 Gen1 Type A ports; 1x USB 2.0 ports; 1x USB 3.0 Type C port (Full Function: Data, Power, Video); 1x 3.5mm 2-in-1 Audio Combo Jack; 1x HDMI 1.4 output port; 1x DC-in jack port; 1x Micro SD Card Port
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Camera : 2Mpx
- Audio : HD Audio; Built-in Microphone
- Wireless : Wi-Fi Realtek ac/b/g/n; Bluetooth 5.1
- Adaptor : AC Adapter 19.0V/3.42A, 65W
- Baterai : 45.60Wh
- Color : Celestial Blue; Pink Sakura; Royal Purple
- Free: Sleeve Case
- OS : Windows 11
- GARANSI RESMI 1 TAHUN AXIOO INDONESIA
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 7.099.000
Axioo Hype 5 X5 Lollipop Edition/Ryzen 5-7430U/8GB/256GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home
Axioo Hype 5 X5 Lollipop Edition
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 5 7430U(2.3GHz Base, 4.3GHz Turbo, 6 Core 12 Threads, Base TDP: 15W)
- Display : 14 inch IPS FHD 1920×1080
- Memory : 8GB (1x 8GB) DDR4 Memory, Upgradeable up to 64GB
- Graphics : AMD Radeon Graphics
- Storage : 256GB M.2 2280 PCIe SSD (Gen 3×4), Upgradeable up to 2TB Gen 4
- Ports : 2x USB 3.2 Gen1 Type A ports; 1x USB 2.0 ports; 1x USB 3.0 Type C port (Full Function: Data, Power, Video); 1x 3.5mm 2-in-1 Audio Combo Jack; 1x HDMI 1.4 output port; 1x DC-in jack port; 1x Micro SD Card Port
- Keyboard : Backlit Keyboard
- Camera : 2Mpx
- Audio : HD Audio; Built-in Microphone
- Wireless : Wi-Fi Realtek ac/b/g/n; Bluetooth 5.1
- Adaptor : AC Adapter 19.0V/3.42A, 65W
- Baterai : 45.60Wh
- Color : Celestial Blue; Pink Sakura; Royal Purple
- Free: Sleeve Case
- OS : Windows 11
- GARANSI RESMI 1 TAHUN AXIOO INDONESIA
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 5 7430U Processor 2.3GHz (19MB Cache; up to 4.3GHz; 6 cores; 12 Threads) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Screen Type | 14 Inch FHD (1920×1080) |
| Detail Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 2x USB 3.0 Type C |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir














![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)
