Dell XPS 15 9530 /Core i9-13900H/32GB/1TB SDD/GeForce RTX 4060 8GB/15.6″ 3.5K OLED Touch/Win 11 Pro/Platinum Silver
![]()
spesifikasi :
- Processor : 13th Generation Intel® Core™ i9-13900H Processor (14-Core, 24MB Cache, up to 5.4 GHz)
- Display : 15.6″ OLED 3.5K (3456×2160) InfinityEdge Touch Anti-Reflective 400-Nit Display
- RAM : 32 GB, 2 x 16 GB, DDR5, 4800 MHz
- Storage : 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 with 8GB GDDR6
- Keyboard : Backlit Black English Keyboard, Fingerprint Reader
- Wireless : Intel® Killer™ Wi-Fi 6 1675 (AX211) 2×2 + Bluetooth 5.2
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™; 2x Thunderbolt™ 4 (USB Type-C™ 3.2 Gen 2) ports; 1x headset (headphone and microphone combo); 1x SD-card slot
- Camera : 720p at 30 fps, HD camera
- Audio : Stereo woofer 2.5 W x 2 and stereo tweeter 1.5 W x 2 = 8 W total peak
- Battery : 6 Cell, 86 Wh, integrated, 130Watt Type-C Adapter
- Color : Platinum Silver exterior, Black interior
- OS : Windows 11 Pro
- Garansi Resmi Dell 2 Tahun
Rp 52.499.000
Dell XPS 15 9530 /Core i9-13900H/32GB/1TB SDD/GeForce RTX 4060 8GB/15.6″ 3.5K OLED Touch/Win 11 Pro/Platinum Silver
Dell XPS 15 9530
spesifikasi :
- Processor : 13th Generation Intel® Core™ i9-13900H Processor (14-Core, 24MB Cache, up to 5.4 GHz)
- Display : 15.6″ OLED 3.5K (3456×2160) InfinityEdge Touch Anti-Reflective 400-Nit Display
- RAM : 32 GB, 2 x 16 GB, DDR5, 4800 MHz
- Storage : 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce® RTX™ 4060 with 8GB GDDR6
- Keyboard : Backlit Black English Keyboard, Fingerprint Reader
- Wireless : Intel® Killer™ Wi-Fi 6 1675 (AX211) 2×2 + Bluetooth 5.2
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C™ port with DisplayPort™; 2x Thunderbolt™ 4 (USB Type-C™ 3.2 Gen 2) ports; 1x headset (headphone and microphone combo); 1x SD-card slot
- Camera : 720p at 30 fps, HD camera
- Audio : Stereo woofer 2.5 W x 2 and stereo tweeter 1.5 W x 2 = 8 W total peak
- Battery : 6 Cell, 86 Wh, integrated, 130Watt Type-C Adapter
- Color : Platinum Silver exterior, Black interior
- OS : Windows 11 Pro
- Garansi Resmi Dell 2 Tahun
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi DELL
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i9-13900H Processor (24M Cache; up to 5.40 GHz) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 15.6" OLED 3.5K, Touch Screen |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX 4060 – 8GB GDDR6 |
| Connectivity | 1xCardReader, 1xUSB 3.2 Type C support DisplayPort, 2x Thunderbolt 4 |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 86 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir













![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)







