HP HyperX OMEN 15-ga0555TX/Intel Core i5-14450HX/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5050 8GB/15.3″ 2.5K IPS 180Hz/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core i5-14450HX (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads)
- Display : 38.9 cm (15.3″) diagonal, 2.5K (2560 x 1600), up to 180 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB
- Memory : 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 1X Slot Free
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : 1080p FHD camerawith HDR auto switch, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer, 230 W AC power adapter
- SKU : D36Z4PA
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 21.999.000
HP HyperX OMEN 15-ga0555TX/Intel Core i5-14450HX/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5050 8GB/15.3″ 2.5K IPS 180Hz/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP HyperX OMEN 15-ga0555TX
Spesifikasi:
- Processor : Intel Core i5-14450HX (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads)
- Display : 38.9 cm (15.3″) diagonal, 2.5K (2560 x 1600), up to 180 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB
- Memory : 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB), 1X Slot Free
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : 1080p FHD camerawith HDR auto switch, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer, 230 W AC power adapter
- SKU : D36Z4PA
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel® Core™ i5 14450HX (Cache 20M, hingga 4,80 GHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 15.3 WQXGA (2560×1600) |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 2x Thunderbolt 4, 3xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 70 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir













![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/9S7-14K112-062-300x300.jpg)


![HP Victus 16 s0010AX s0047AX/Ryzen 7-7840HS/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/16.1″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHS 2021 [ 16-s0010AX | 16-s0047AX ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/07/HP-Victus-16-s0010AX-s0047AX-300x300.webp)