HP Omen 16-ap0197AX/Ryzen AI 9-365/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ 2.5K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 230 W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-ap0197AX (C0DU0PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 32.499.000
HP Omen 16-ap0197AX/Ryzen AI 9-365/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ 2.5K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP Omen 16-ap0196TX
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 230 W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-ap0197AX (C0DU0PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 9 365 Processor 2.0GHz (34MB Cache; up to 5.0GHz; 10 cores; 20 Threads) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2.5K (2560×1600) |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB DDR7 |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 71 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















