HP Omen 16-ap0999AX/Ryzen 9-8940HX/24GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ 2K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads)
- Display : 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB
- Memory : 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB)
- Storage : 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Keyboard : 1 Zone RGB Backlit
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 4 Cells 70Whr Fast Charge
- Sku : 16-ap0999AX (C7US5PA)
- OS : Windows 11 Home + OHS 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 25.499.000
HP Omen 16-ap0999AX/Ryzen 9-8940HX/24GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ 2K/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP Omen 16-ap0999AX
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads)
- Display : 16″ diagonal, 2K (1920 x 1200), 60-165 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB
- Memory : 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB)
- Storage : 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Keyboard : 1 Zone RGB Backlit
- Ports : 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 4 Cells 70Whr Fast Charge
- Sku : 16-ap0999AX (C7US5PA)
- OS : Windows 11 Home + OHS 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache; up to 5.3GHz; 16 cores; 32 Threads) |
| RAM | 24GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2K (1920 x 1200), 165 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060, 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 71 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















