HP OMEN MAX 16 ak0777AX/Ryzen AI 9-375 HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5080 16GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ AI 9 HX 375 (up to 5.1 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, per key RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD IR camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 330W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-ak0777AX (BG6H6PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 51.999.000
HP OMEN MAX 16 ak0777AX/Ryzen AI 9-375 HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5080 16GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024/Shadow Black
HP Omen Max 16-ak0777AX
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ AI 9 HX 375 (up to 5.1 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads)
- Display : 16.0 2.5K (2560×1600) Antiglare Low Blue Light IPS VRR 240Hz 500 nits
- Memory : 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB)
- Storage : 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB GDDR7 dedicated)
- Keyboard : Full-size, per key RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology
- Ports : 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth® 5.3
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD IR camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Battery : 6-cell,83 WhLi-ionpolymer 330W AC power adapter
- Color : Shadow black
- Sku : 16-ak0777AX (BG6H6PA)
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 9 365 Processor 2.0GHz (34MB Cache; up to 5.0GHz; 10 cores; 20 Threads) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2.5K (2560×1600) |
| Detail Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB GDDR7 dedicated) |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 71 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















