HP OmniBook 7 14-fs0999TU/Intel Core 9-270H/32GB/1TB SSD/14″ 3K OLED/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ 9 270H (up to 5.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
- Display : 35.6 cm (14″) diagonal, 3K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3
- Memory : 32 GB LPDDR5-5200 MT/s (onboard)
- Storage : 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Graphics : Intel® Graphics
- Keyboard : Full-size, backlit, soft grey keyboard
- Ports : 1xUSB Type-A 5Gbps, 1x Headphone/microphone combo, 1x Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps, 1x USB Type-C® 10Gbps, 1x HDMI 2.1,1x USB Type-A 10Gbps
- Wireless : Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Camera : 5MP IR camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio
- Battery : 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer
- Sku : 14-fs0999TU (C0BA6PA)
- Color : Silver
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + MS Office Home 2024 Indonesia + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 25.599.000
HP OmniBook 7 14-fs0999TU/Intel Core 9-270H/32GB/1TB SSD/14″ 3K OLED/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Silver
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ 9 270H (up to 5.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
- Display : 35.6 cm (14″) diagonal, 3K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3
- Memory : 32 GB LPDDR5-5200 MT/s (onboard)
- Storage : 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Graphics : Intel® Graphics
- Keyboard : Full-size, backlit, soft grey keyboard
- Ports : 1xUSB Type-A 5Gbps, 1x Headphone/microphone combo, 1x Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps, 1x USB Type-C® 10Gbps, 1x HDMI 2.1,1x USB Type-A 10Gbps
- Wireless : Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2×2) and Bluetooth® 5.4
- Camera : 5MP IR camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio
- Battery : 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer
- Sku : 14-fs0999TU (C0BA6PA)
- Color : Silver
- Free : Bag
- OS : Windows 11 Home + MS Office Home 2024 Indonesia + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core 9 270H series processor |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" 3K |
| Detail Graphics | Intel Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xUSB 3.1 Type C, 2xUSB 3.1 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlight Keyboard |
| Battery | 68 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir












![HP Pavilion Plus 14 ew0015TU ew0016TU ew0017TU/Core i7-1355U EVO/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ew0015TU | 14-ew0016TU | 14-ew0017TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/09/Hp-Pavilion-Plus-14-ew0015TU-ew0016TU-ew0017TU-300x300.jpg)



![Asus Vivobook 14 M1405YA-VIPS751 VIP752 /Ryzen 7-7730U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ M1405YA-VIPS751 | M1405YA-VIPS752 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/11/Asus-M1405YA-VIPS751-VIPS752-300x300.webp)
