Lenovo Legion Go 8APU1-83E10022ID Gaming HandHeld /Ryzen Z1 Extreme/16GB/512GB SSD/8.8″ WQXGA Touch 144Hz/Win 11 Home/Shadow Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ Z1 Extreme (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 8.8″ WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Glossy / Anti-fingerprint, 97% DCI-P3, 144Hz, Corning® Gorilla® Glass 5, Low Blue Light, Touch
- Ram : 16GB Soldered LPDDR5x-7500, Not Upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ Graphics
- Controls : A B X Y buttons; D-pad; Touchpad; FPS mode switch; Mouse wheel; Left & right Joysticks; Left & right release buttons; LB button; M1 / RB button; M2 button; Y1 & Y2 buttons; M3 & Y3 buttons; 4x function buttons
- Wireless : Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 + BT5.3
- Ports : 1x Card reader; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 2x Pogo pin connector (5-point); 2x USB4® 40Gbps (support data transfer; Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2
- Case Material : PC + GF (Gamepad), PC-ABS (Controllers)
- Battery : Integrated 49.2Wh
- power Adapter : 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Free : Carry Bag (with Controller Dock)
- Operating System : Windows® 11 Home Single Language
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 13.499.000
Lenovo Legion Go 8APU1-83E10022ID Gaming HandHeld /Ryzen Z1 Extreme/16GB/512GB SSD/8.8″ WQXGA Touch 144Hz/Win 11 Home/Shadow Black
Lenovo Legion Go 8APU1-83E10022ID
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ Z1 Extreme (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 8.8″ WQXGA (2560×1600) IPS 500nits Glossy / Anti-fingerprint, 97% DCI-P3, 144Hz, Corning® Gorilla® Glass 5, Low Blue Light, Touch
- Ram : 16GB Soldered LPDDR5x-7500, Not Upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®, One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ Graphics
- Controls : A B X Y buttons; D-pad; Touchpad; FPS mode switch; Mouse wheel; Left & right Joysticks; Left & right release buttons; LB button; M1 / RB button; M2 button; Y1 & Y2 buttons; M3 & Y3 buttons; 4x function buttons
- Wireless : Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 + BT5.3
- Ports : 1x Card reader; 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm); 2x Pogo pin connector (5-point); 2x USB4® 40Gbps (support data transfer; Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2
- Color : Shadow black
- SKU : 83E10022ID
- Case Material : PC + GF (Gamepad), PC-ABS (Controllers)
- Battery : Integrated 49.2Wh
- power Adapter : 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Free : Carry Bag (with Controller Dock)
- Operating System : Windows® 11 Home Single Language
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4200 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen Z1 Extreme Processor (Zen4 architecture with 4nm process; 8-core /16-threads; 24MB total cache; up to 5.10 Ghz boost) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 8.8" WQXGA (2560×1600), IPS, Touch Screen |
| Detail Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1xCardReader, 2x USB4 40Gbps, 1x?3.5mm?Combo?Audio?Jack |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Battery | 49.2Wh |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir



















