Lenovo ThinkBook 14 G6 ABP-21KJ006KID/Ryzen 5-7530U/16GB/512GB SSD//14″ WUXGA/Win 11 Home+OHS 2021/Arctic grey
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 5 7530U (6C / 12T, 2.0 / 4.5GHz, 3MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
- Memory :16GB SO-DIMM DDR4-3200, Upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ Graphics
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 2x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x SD card reader
- Wireless : Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2 + BT5.3
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
- Camera : FHD 1080p with Privacy Shutter
- Microphone : 2x, Array
- Battery : Integrated 45Wh
- Power Adapter : 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Color : Arctic Grey
- Sku : 21KJ006KID
- Free : Bagpack
- Operating System : Windows® 11 Home + Office Home & Student 2021
- Garansi Resmi Lenovo 2 Tahun
Rp 11.449.000
Lenovo ThinkBook 14 G6 ABP-21KJ006KID/Ryzen 5-7530U/16GB/512GB SSD//14″ WUXGA/Win 11 Home+OHS 2021/Arctic grey
Lenovo ThinkBook 14 G6 ABP-21KJ006KID
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 5 7530U (6C / 12T, 2.0 / 4.5GHz, 3MB L2 / 16MB L3)
- Display : 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
- Memory :16GB SO-DIMM DDR4-3200, Upgradable
- Storage : 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe
- Graphics : Integrated AMD Radeon™ Graphics
- Ports : 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 2x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4), 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x SD card reader
- Wireless : Wi-Fi® 6, 802.11ax 2×2 + BT5.3
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
- Speakers : Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio
- Camera : FHD 1080p with Privacy Shutter
- Microphone : 2x, Array
- Battery : Integrated 45Wh
- Power Adapter : 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Color : Arctic Grey
- Sku : 21KJ006KID
- Free : Bagpack
- Operating System : Windows® 11 Home + Office Home & Student 2021
- Garansi Resmi Lenovo 2 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 5 7530U processor (16MB Cache; 6 Cores; 12 Threads; Up to 4.5GHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 14" Inch WUXGA (1920 x 1200), IPS |
| Detail Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Type C, 2xUSB 3.2, Thunderbolt 4 |
| Networking | Bluetooth 5.3, WiFi |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 45 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














![HP 14 ep0001TU ep0002TU/Core i5-1335U/8GB/512GB SSD/14″ FHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/[ 14-ep0001TU | 14-ep0002TU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/05/HP-14-ep0001TU-ep0002TU-1-300x300.webp)

![HP Pavilion Plus 14 ey0013AU ey0014AU ey0015AU/Ryzen 7-7840U/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ey0013AU | 14-ey0014AU | 14-ey0015AU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/10/Hp-Pavilion-Plus-14-ey0013AU-ey0014AU-ey0015AU-300x300.jpg)
