MSI Crosshair A16 HX D8WGKG (9S7-15PL21-211)/Ryzen 9-8940HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Cosmos Gray
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 9 8940HX Processor, 16 cores, 32 threads, 80MB total cache, up to 5.3 GHz Max Boost
- Display : 16″ QHD+(2560 x 1600), 16:10 240Hz, 100% DCI-P3, IPS-level panel
- RAM : 16GB DDR5-5200, 2 Slots, Max 96GB
- Storage : 512GB NVMe PCIe SSD Gen4x4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU powers advanced AI with 798 AI TOPS, 2347MHzx Up to Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. 8GB GDDR7 *May vary by scenario
- Keyboard : 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key
- Wireless : AMD RZ616 Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3
- Ports : 3x Type-A USB3.2 Gen2; 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack; 1xGigabit Ethernet
- Camera : HD type (30fps@720p), 3D Noise Reduction (3DNR)
- Audio : 2x 2W Speaker, Nahimic 3 Audio Enhancer, Hi-Res Audio Ready, Array Microphone
- Battery :4-Cell 90 Battery (Whr), 240W Adapter
- SKU : 9S7-15PL21-211
- Color : Cosmos Grey
- Free : MSI Essential Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024
- Garansi Resmi MSI 2 Tahun + ADP 1 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 27.499.000 Rp 28.999.000
MSI Crosshair A16 HX D8WGKG (9S7-15PL21-211)/Ryzen 9-8940HX/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Cosmos Gray
MSI Crosshair A16 HX D8WGKG (9S7-15PL21-211)
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 9 8940HX Processor, 16 cores, 32 threads, 80MB total cache, up to 5.3 GHz Max Boost
- Display : 16″ QHD+(2560 x 1600), 16:10 240Hz, 100% DCI-P3, IPS-level panel
- RAM : 16GB DDR5-5200, 2 Slots, Max 96GB
- Storage : 512GB NVMe PCIe SSD Gen4x4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU powers advanced AI with 798 AI TOPS, 2347MHzx Up to Boost Clock 115W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. 8GB GDDR7 *May vary by scenario
- Keyboard : 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key
- Wireless : AMD RZ616 Wi-Fi 6E, Bluetooth v5.3
- Ports : 3x Type-A USB3.2 Gen2; 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack; 1xGigabit Ethernet
- Camera : HD type (30fps@720p), 3D Noise Reduction (3DNR)
- Audio : 2x 2W Speaker, Nahimic 3 Audio Enhancer, Hi-Res Audio Ready, Array Microphone
- Battery :4-Cell 90 Battery (Whr), 240W Adapter
- SKU : 9S7-15PL21-211
- Color : Cosmos Grey
- Free : MSI Essential Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024
- Garansi Resmi MSI 2 Tahun + ADP 1 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache; up to 5.3GHz; 16 cores; 32 Threads) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 16 Inch QHD+ (2560×1600), 240Hz, IPS |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB DDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 3xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | 1 Tahun ADP, Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir
















