MSI Prestige 14 Flip D3MTG (9S7-14T233-014) /Intel Core Ultra 9-386H/32GB/1TB SSD/14″ FHD+ Touch/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Platinum Gray
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 386H with up to 50 NPU TOPS 16 cores (4 P-cores + 8 E-cores + 4 Low Power E-cores), 16 threads, 18MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 4.9 GHz
- Display : Touchscreen, 14” FHD+ (1920×1200), OLED, 100% DCI-P3 Low blue light& Flicker free certified by SGS MSI Precision Pen Touch Technology (MPPT) Support MSI Nano Pen
- Memory : 32GB LPDDR5x, On board
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4; 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key Smudge-resistant keyboard, Fingerprint
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1775, Bluetooth v6
- Ports :2x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0; 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Audio : 2x 2W Audio Speaker; 2x 2W Audio Woofer DTS Audio Processing, Hi-Res Audio Ready Spatial Array Microphone (3 Mic)
- Battery : 4 cell, 81 Whrs
- SKU : 9S7-14T233-014
- Color : Platinum Gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 635
- Free : MSI Sleeve Bag
- 2 years limited warranty & 1 year accidental damage protection warranty
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 24.499.000 Rp 34.499.000
MSI Prestige 14 D3MG (9S7-14T223-019) /Intel Core Ultra 7 355/32GB/1TB SSD/14″ FHD+ OLED/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Platinum Gray
MSI Prestige 14 D3MG (9S7-14T223-019)
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 386H with up to 50 NPU TOPS 16 cores (4 P-cores + 8 E-cores + 4 Low Power E-cores), 16 threads, 18MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 4.9 GHz
- Display : Touchscreen, 14” FHD+ (1920×1200), OLED, 100% DCI-P3 Low blue light& Flicker free certified by SGS MSI Precision Pen Touch Technology (MPPT) Support MSI Nano Pen
- Memory : 32GB LPDDR5x, On board
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4; 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key Smudge-resistant keyboard, Fingerprint
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1775, Bluetooth v6
- Ports :2x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0; 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Audio : 2x 2W Audio Speaker; 2x 2W Audio Woofer DTS Audio Processing, Hi-Res Audio Ready Spatial Array Microphone (3 Mic)
- Battery : 4 cell, 81 Whrs
- SKU : 9S7-14T233-014
- Color : Platinum Gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 635
- Free : MSI Sleeve Bag
- 2 years limited warranty & 1 year accidental damage protection warranty
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 (288V 12M Cache, hingga 5,10 GHz) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14" FHD+ (1920×1200), Touch Screen |
| Detail Graphics | Intel Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.1 Type C (Thunderbolt), 1xUSB 3.2, 2xUSB 3.2 Type C support DisplayPort |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | Single Backlight (white), Fingerprint Reader |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir


















