MSI Prestige 16 AI+ Mercedes AMG B2VMG (9S7-15A352-085)/Intel Core Ultra 9-288V/32GB/1TB SSD/16″ UHD+ OLED/Win 11 Home+OHM 2024/Urban Silver
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ Ultra 9 processor 288V with up to 48 NPU TOPS (120 total platform TOPS) 8 cores (4 P-cores + 4 E-cores), 8 threads, 12 MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 5.1 GHz
- Display : 16″ UHD+(3840×2400), OLED, 100% DCI-P3(Typical), VESA DisplayHDR™ True Black 600 Certified
- Memory : 32GB LPDDR5x-8533MHz
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4
- Graphics : Intel Arc™ 140V GPU (16GB)
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key
- Wireless :Intel® Killer™ Wi-Fi 7 BE1750 + Bluetooth v5.4
- Ports : 1x SD (XC/HC) Card Reader; 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Sensor : 1x Proximity Sensor; 1x Ambient Light Sensor; 1x Fingerprint
- Webcam : IR 5MP Webcam with Dual Mic and Privacy Shutter Design
- Audio : 2 x Speakers 2W
- Battery : 4 cell 99.9 Battery (Whrs), 100W PD adapter
- Color : Urban Silver
- SKU : 9S7-15A352-085
- Free : Prestige 16 AI+ Mercedes-AMG Motorsport Gift pack [Postcard, Laptop Sleeve, Mouse Pad, 128GB USB Drive]
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024
- Garansi Resmi MSI 2 Tahun + 1 Years ADP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 27.999.000 Rp 29.999.000
MSI Prestige 16 AI+ Mercedes AMG B2VMG (9S7-15A352-085)/Intel Core Ultra 9-288V/32GB/1TB SSD/16″ UHD+ OLED/Win 11 Home+OHM 2024/Urban Silver
MSI Prestige 16 AI+ Mercedes
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ Ultra 9 processor 288V with up to 48 NPU TOPS (120 total platform TOPS) 8 cores (4 P-cores + 4 E-cores), 8 threads, 12 MB Intel Smart Cache, Max Turbo Frequency 5.1 GHz
- Display : 16″ UHD+(3840×2400), OLED, 100% DCI-P3(Typical), VESA DisplayHDR™ True Black 600 Certified
- Memory : 32GB LPDDR5x-8533MHz
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4
- Graphics : Intel Arc™ 140V GPU (16GB)
- Keyboard : Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key
- Wireless :Intel® Killer™ Wi-Fi 7 BE1750 + Bluetooth v5.4
- Ports : 1x SD (XC/HC) Card Reader; 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0); 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Sensor : 1x Proximity Sensor; 1x Ambient Light Sensor; 1x Fingerprint
- Webcam : IR 5MP Webcam with Dual Mic and Privacy Shutter Design
- Audio : 2 x Speakers 2W
- Battery : 4 cell 99.9 Battery (Whrs), 100W PD adapter
- Color : Urban Silver
- SKU : 9S7-15A352-085
- Free : Prestige 16 AI+ Mercedes-AMG Motorsport Gift pack [Postcard, Laptop Sleeve, Mouse Pad, 128GB USB Drive]
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024
- Garansi Resmi MSI 2 Tahun + 1 Years ADP
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 (288V 12M Cache, hingga 5,10 GHz) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | OLED, 16" UHD+ |
| Detail Graphics | Intel Arc Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xHDMI, 1xUSB 3.2, 2x Thunderbolt 4, 1x SD card reader |
| Networking | Bluetooth 5.4, Wifi 7 |
| Keyboard | Single Backlight (white) |
| Battery | 75 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir

















![HP Pavilion Plus 14 ey0013AU ey0014AU ey0015AU/Ryzen 7-7840U/16GB/1TB SSD/14" 2.8K OLED/Win 11 Home+OHS 2021 [ 14-ey0013AU | 14-ey0014AU | 14-ey0015AU ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/10/Hp-Pavilion-Plus-14-ey0013AU-ey0014AU-ey0015AU-300x300.jpg)