PC Dell AIO Inspiron 5420/Core i3-1315U/8GB/512GB SSD/23,8″ FHD/Win 11 Home+OHS 2021/Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : 13th Generation Intel Core i3-1315U Processor (10MB Cache, up to 4.50 GHz)
- Display : “23.8-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare Narrow Border AIT Infinity Non-Touch
- Ram : 8GB DDR4, 3200MHz
- Storage : 512GB SSD M.2 PCIE
- Graphics : Intel UHD Graphics
- Wireless : Intel(R) Wi-Fi 6E (6GHz) AX211 2×2 Bluetooth 5.2 Wireless Card
- Keyboard : Dell Pro Wireless Keyboard and Mouse – KM5221W
- Camera : 1080p at 30 fps, FHD RGB camera
- Ports : 1 USB 3.2 Type-C Gen 2 port, 3 USB 3.2 Gen 1 ports with Power on/Wake-up support, 1 HDMI-out 1.4b / HDCP 2.3 port, 1 HDMI-in 1.4b / HDCP 1.4 port, 1 Power-adapter port, 1 RJ45 Ethernet port, 1 USB 3.2 Gen 2 port with PowerShare, 1 Universal headset jack
- Color : Black
- Power Adapter : 90 W AC adapter, 4.5mm barrel
- Operating System : Windows 11 Home + OHS 2021
- Warranty 3 Year Premium Support (On-site Service)
Rp 11.289.000
PC Dell AIO Inspiron 5420/Core i3-1315U/8GB/512GB SSD/23,8″ FHD/Win 11 Home+OHS 2021/Black
PC Dell AIO Inspiron 5420
Spesifikasi :
- Processor : 13th Generation Intel Core i3-1315U Processor (10MB Cache, up to 4.50 GHz)
- Display : “23.8-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare Narrow Border AIT Infinity Non-Touch
- Ram : 8GB DDR4, 3200MHz
- Storage : 512GB SSD M.2 PCIE
- Graphics : Intel UHD Graphics
- Wireless : Intel(R) Wi-Fi 6E (6GHz) AX211 2×2 Bluetooth 5.2 Wireless Card
- Keyboard : Dell Pro Wireless Keyboard and Mouse – KM5221W
- Camera : 1080p at 30 fps, FHD RGB camera
- Ports : 1 USB 3.2 Type-C Gen 2 port, 3 USB 3.2 Gen 1 ports with Power on/Wake-up support, 1 HDMI-out 1.4b / HDCP 2.3 port, 1 HDMI-in 1.4b / HDCP 1.4 port, 1 Power-adapter port, 1 RJ45 Ethernet port, 1 USB 3.2 Gen 2 port with PowerShare, 1 Universal headset jack
- Color : Black
- Power Adapter : 90 W AC adapter, 4.5mm barrel
- Operating System : Windows 11 Home + OHS 2021
- Warranty 3 Year Premium Support (On-site Service)
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Dell
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 18000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i3-1315U Processor (10MB Cache; up to 4.50 GHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 23.8 Inch FHD (1920×1080) |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Gen 1, 3xUSB 3.2 Gen 2 |
| Networking | Bluetooth 5.2, WiFi |
| Keyboard | Wireless Keyboard + Wireless Mouse |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir

















![Brother Printer DCP-T710W [Print-Scan-Copy-ADF]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2020/02/1-180-300x300.jpg)