PC Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V70025ID) /Core i7-13700KF/32GB/1TB SSD+2TB HDD/GeForce RTX 4080 16GB/Win 11 Home+OHS 2021/Storm Grey
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core™ i7-13700KF, 16C (8P + 8E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, P-core 3.4 / 5.3GHz, E-core 2.5 / 4.2GHz, 30MB
- Ram : 32GB ( 2x 16GB UDIMM DDR5-5600 ), Four DDR5 UDIMM slots
- Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® + 2TB HDD 7200rpm 3.5″
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 10GB GDDR6X
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC897 codec
- Keyboard : USB Calliope Keyboard, Black, English
- Mouse : USB Calliope Mouse, Black
- Wireless : Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 + BT5.1
- Cooler : 3x M.2 SSD Heatsink + 250W 360MM with RGB Light
- Top Ports : 2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x headphone (3.5mm), 1x microphone (3.5mm)
- Rear Ports : 1x USB-C® 3.2 Gen 2×2, 2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 2, 6x audio connectors (with SPDIF), 1x Lighting switch, 1x Ethernet (RJ-45)
- Power Supply : 850W 90%
- Case Color : Storm Grey
- Operating System : Windows 11 Home + OHS 2021
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Rp 43.999.000
PC Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V70025ID) /Core i7-13700KF/32GB/1TB SSD+2TB HDD/GeForce RTX 4080 16GB/Win 11 Home+OHS 2021/Storm Grey
PC Lenovo Legion T7 34IRZ8 (90V70025ID)
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core™ i7-13700KF, 16C (8P + 8E) / 24T, Max Turbo up to 5.4GHz, P-core 3.4 / 5.3GHz, E-core 2.5 / 4.2GHz, 30MB
- Ram : 32GB (2x 16GB UDIMM DDR5-5600)
- Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® + 2TB HDD 7200rpm 3.5″
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 10GB GDDR6X
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC897 codec
- Keyboard : USB Calliope Keyboard, Black, English
- Mouse : USB Calliope Mouse, Black
- Wireless : Wi-Fi® 6E, 11ax 2×2 + BT5.1
- Cooler : 3x M.2 SSD Heatsink + 250W 360MM with RGB Light
- Top Ports : 2x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x headphone (3.5mm), 1x microphone (3.5mm)
- Rear Ports : 1x USB-C® 3.2 Gen 2×2, 2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 2, 6x audio connectors (with SPDIF), 1x Lighting switch, 1x Ethernet (RJ-45)
- Power Supply : 850W 90%
- SKU : 90V70025ID
- Case Color : Storm Grey
- Operating System : Windows 11 Home + OHS 2021
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 20000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Processor | |
| Detail Processor | Intel Core i7-13700KF Processor 3.4GHz (30M Cache; up to 5.4GHz; 16 cores) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD, 2TB HDD |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB GDDR6 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Type C, 2xUSB 2.0, 4xUSB 2.0, 5xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth 5.1, WiFi |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir



















