PC Lenovo Yoga AIO 7 27APH8 (F0HK002DID) /AMD Ryzen 7-8845HS/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 4050 6GB/27″ QHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/Cloud Grey
![]()
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 7 8845HS (8C / 16T, 3.8 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 27″ QHD (2560×1440) IPS 350nits Anti-glare, 95% DCI-P3, 4-side Borderless
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5x-6400, not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe, Up to two drives, 1x M.2 SSD + 1x open M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6
- Keyboard : Euterpe Wireless Keyboard & Mouse
- Wireless : Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + BT5.1
- Top Ports :1x camera connector
- Rear Ports : 1x USB-C® 3.2 Gen 2, 1x USB 3.2 Gen 2 (Always On), 2x USB 2.0, 1x DP out 1.4, 1x Ethernet (RJ-45), 1x power connector
- Left Ports :1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, DP 1.4, and up to 95w PD), 1x USB 3.2 Gen 2, 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- Camera : Removable 5.0MP + IR
- Audio : High Definition (HD) Audio, 5Wx2, JBL® Brand
- Power Supply : 300W 89% Adapter
- Case Color : Cloud Grey
- OS : Windows 11 Home + OHS 2021
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Rp 35.999.000
PC Lenovo Yoga AIO 7 27APH8 (F0HK002DID) /AMD Ryzen 7-8845HS/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 4050 6GB/27″ QHD IPS/Win 11 Home+OHS 2021/Cloud Grey
PC Lenovo Yoga AIO 7 27APH8 (F0HK002DID)
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen™ 7 8845HS (8C / 16T, 3.8 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
- Display : 27″ QHD (2560×1440) IPS 350nits Anti-glare, 95% DCI-P3, 4-side Borderless
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5x-6400, not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe, Up to two drives, 1x M.2 SSD + 1x open M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6
- Keyboard : Euterpe Wireless Keyboard & Mouse
- Wireless : Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + BT5.1
- Top Ports :1x camera connector
- Rear Ports : 1x USB-C® 3.2 Gen 2, 1x USB 3.2 Gen 2 (Always On), 2x USB 2.0, 1x DP out 1.4, 1x Ethernet (RJ-45), 1x power connector
- Left Ports :1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, DP 1.4, and up to 95w PD), 1x USB 3.2 Gen 2, 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm)
- Camera : Removable 5.0MP + IR
- Audio : High Definition (HD) Audio, 5Wx2, JBL® Brand
- Power Supply : 300W 89% Adapter
- SKU : F0HK002DID
- Case Color : Cloud Grey
- OS : Windows 11 Home + OHS 2021
- Garansi Resmi Lenovo 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 23000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen™ 7 8845HS (8C / 16T, 3.8 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 27" Inch QHD (2560 x 1440) |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050- 6GB GDDR6 |
| Connectivity | 1 x DisplayPort, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xRJ45, 2xUSB 2.0, 2xUSB 3.2 Gen 2, 2xUSB 3.2 Type C |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Wireless Keyboard + Wireless Mouse |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir












