Acer Aspire Lite AL14-32P-3SSL/Intel Core 3 N355/16GB/512GB SSD/14″WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
![]()
Sku :
-
Processor : Intel® Core™ 3 N355 Processor (8 Cores, 3.9 GHz)
-
Display : 14.0″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 16 GB DDR5 (easy to replace via backdoor)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : Intel Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 45Wh
-
Sku : AL14-32P-3SSL
-
Color : Light Silver
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 6.499.000
Acer Aspire Lite AL14-32P-3SSL/Intel N355/16GB/512GB SSD/14″WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
Acer Aspire Lite AL14
Spesifikasi :
-
Processor : Intel® Core™ 3 N355 Processor (8 Cores, 3.9 GHz)
-
Display : 14.0″ WUXGA 1920 x 1200, IPS Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD Wide viewing angle up to 170 degrees
-
Memory : 16 GB DDR5 (easy to replace via backdoor)
-
Storage : 512GB SSD NVMe
-
Graphics : Intel Graphics
-
Keyboard : Chicklet Keyboard
-
Ports : 1xUSB 3.2 Gen1, 2xUSB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display) HDMI® port 1.4 with HDCP support
-
Wireless : Wifi6 + Bluetooth® 5.2
-
Webcam : FHD Camera
-
Speakers : Two built-in stereo speakers
-
Battery : 45Wh
-
Sku : AL14-32P-3SSL
-
Color : Light Silver
-
Free : Bagpack
-
OS : Windows 11 Home + Office Home 2024
-
Garansi Resmi Acer 1/3/0 (Part/Labour/Onsite)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Acer
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| Ready | On |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core 3 N355 Processor (8 Cores; 3.9 GHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 15.6 Inch FHD (1920×1080), IPS |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1xHDMI, 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB Type-C (Full Function : DC-In, Charge, Data, Display), HDMI port 1.4 with HDCP support |
| Networking | Bluetooth 5.1, Wifi 6 |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Battery | 45 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 1 Tahun |
Cek Ongkir














