Asus ROG Strix G16 G614PH-R9N55C6G-HM/Ryzen 9-8940HX/16GB/512GB/GeForce RTX 5050 8GB/16″ 2.5k QHD 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024+ M365
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen™ 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache, up to 5.3GHz, 16 cores, 32 Threads)
- Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level
anti-glare display, DCI-P3: 100%, Refresh Rate: 240Hz Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes - Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB Laptop GPU GDDR7, ROG Boost: 1955MHz* at 115W (1905MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost)
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4 Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort / power delivery (data speed up to 40Gbps);1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Camera : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 280W AC Adapter
- SKU : G614PH-R9N55C6G-HM
- Color : Eclipse Grey
- Free : Rog backpack + ROG Impact Gaming Mouse
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 27.999.000
Asus ROG Strix G16 G614PH-R9N55C6G-HM/Ryzen 9-8940HX/16GB/512GB/GeForce RTX 5050 8GB/16″ 2.5k QHD 240Hz/Win 11 Home + OHM 2024+ M365
Asus ROG Strix G16
As a Strix machine, the G16 was specifically designed from the ground up to push the limits of gaming performance. To achieve this, we’ve engineered a thermal solution that not only keeps the system cool but also gives it the room to breathe. Consequently, this allows for impressive overclocking, unlocking its maximum potential. In particular, when set to Turbo mode, the G16 can reach a maximum system wattage of 230W. However, when fully unlocked in Manual mode, an impressive 255W of total system power is yours to command. This means that whether you’re gaming, streaming, or multitasking, the G16 delivers relentless performance. Furthermore, with rounded edges, a streamlined shape, and reduced seams, the 2025 ROG Strix G16 is sleeker than ever. As a result, it not only performs like a beast but also looks the part, making it a true fusion of power and style.
Revamped the cooling solution of the 2025 Strix G16 to ensure that you get the best gaming experience with your machine, every time. We’ve relocated all of the exhaust vents to the rear of the hinge, keeping warm air away from your mousing hand.
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Nyaman, Cepat & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 9 8940HX Processor 2.4GHz (80MB Cache; up to 5.3GHz; 16 cores; 32 Threads) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 16 Inch QHD (2560 x 1600), IPS, 2.5K |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1x USB Type-C, 1xHDMI, 1xRJ45, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir















