MSI Stealth 17 Studio A13VI (9S7-17P211-041) /Core i9-13900H/64GB/4TB SSD/GeForce RTX 4090 16GB/17.3″ UHD/Win 11 Home/Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ i9-13900H Processor 24M Cache, up to 5.40 GHz
- Display : 17.3″ UHD(3840×2160), 144Hz, Mini LED, HDR 1000, 100% DCI-P3, IPS-Level panel
- Memory : 64GB (32G*2) DDR5, MAX 64GB
- Storage : 4TB (2TB x 2) NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce® RTX™ 4090 Laptop GPU 16G GDDR6, Up to 1455MHz Boost Clock 105W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario
- Keyboard : Per-Key RGB Keyboard by SteelSeries, FingerPrint
- Wireless : Intel® Killer™ AX Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3
- Connectivity : 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP); 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt™ 4) with PD charging; 2x Type-A USB3.2 Gen2; 1x SD Express Card Reader; 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x RJ45; 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Camera : IR FHD type (30fps@1080p)
- Audio : 2x 2W Speaker, 4x 2W Woofer
- Battery: 4 cell, 99.9Whr, 240W adapter
- Operating System : Windows 11 Home
- Free : Stealth Trooper Backpack II
- Warranty 2 Year Warranty Term for Gaming & Content Creation (SEA)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 72.999.000
MSI Stealth 17 Studio A13VI (9S7-17P211-041) /Core i9-13900H/64GB/4TB SSD/GeForce RTX 4090 16GB/17.3″ UHD/Win 11 Home/Black
MSI Stealth 17 Studio A13VI (9S7-17P211-041)
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ i9-13900H Processor 24M Cache, up to 5.40 GHz
- Display : 17.3″ UHD(3840×2160), 144Hz, Mini LED, HDR 1000, 100% DCI-P3, IPS-Level panel
- Memory : 64GB (32G*2) DDR5, MAX 64GB
- Storage : 4TB (2TB x 2) NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce® RTX™ 4090 Laptop GPU 16G GDDR6, Up to 1455MHz Boost Clock 105W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. *May vary by scenario
- Keyboard : Per-Key RGB Keyboard by SteelSeries, FingerPrint
- Wireless : Intel® Killer™ AX Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3
- Connectivity : 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP); 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt™ 4) with PD charging; 2x Type-A USB3.2 Gen2; 1x SD Express Card Reader; 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x RJ45; 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Camera : IR FHD type (30fps@1080p)
- Audio : 2x 2W Speaker, 4x 2W Woofer
- Battery: 4 cell, 99.9Whr, 240W adapter
- Color : Core Black
- SKU : 9S7-17P211-041
- Operating System : Windows 11 Home
- Free : Stealth Trooper Backpack II
- Warranty 2 Year Warranty Term for Gaming & Content Creation (SEA)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 9000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i9-13900H Processor (24M Cache; up to 5.40 GHz) |
| RAM | 64GB |
| Storage | 4TB SSD |
| Screen Type | 144hz, 17.3" UHD (3840*2160), IPS |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX4090 – 16GB GDDR6 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Type C support DisplayPort, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Killer Wi-Fi 6 |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Battery | 99.9 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir

















![HP Victus 16 s0010AX s0047AX/Ryzen 7-7840HS/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/16.1″ FHD 144Hz/Win 11 Home+OHS 2021 [ 16-s0010AX | 16-s0047AX ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/07/HP-Victus-16-s0010AX-s0047AX-300x300.webp)

