Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-R745J6M-HM/Ryzen 7-7445HS/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 4050 6GB/16″ FHD+ WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Mecha Gray
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 7 7445HS Processor 3.2GHz (22MB Cache, up to 4.7GHz, 6 cores, 12 Threads)
- Display : 16-inch, FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), IPS-level, Anti-glare display, sRGB:100%, 300nits, Refresh Rate:165Hz, G-Sync MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
- Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, 2 Slot (including used)
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, 6GB GDDR6, 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC; 1x RJ45 LAN port; 1x Type C USB 4 support DisplayPort
- Webcam : 720P HD camera
- Audio : 2-speaker system
- Battery : 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 240W AC Adapter
- SKU : FA607NUG-R745J6M-HM
- Color : Mecha Gray
- Free : TUF backpack + TUF GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 (1Y)
- Garansi Resmi Asus 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 18.999.000 Rp 24.999.000
Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-R745J6M-HM/Ryzen 7-7445HS/16GB/512GB SSD/GeForce RTX 4050 6GB/16″ FHD+ WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Mecha Gray
Asus TUF Gaming A16
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 7 7445HS Processor 3.2GHz (22MB Cache, up to 4.7GHz, 6 cores, 12 Threads)
- Display : 16-inch, FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), IPS-level, Anti-glare display, sRGB:100%, 300nits, Refresh Rate:165Hz, G-Sync MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
- Memory : 16GB DDR5-5600 SO-DIMM, Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, 2 Slot (including used)
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, 6GB GDDR6, 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost)
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC; 1x RJ45 LAN port; 1x Type C USB 4 support DisplayPort
- Webcam : 720P HD camera
- Audio : 2-speaker system
- Battery : 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 240W AC Adapter
- SKU : FA607NUG-R745J6M-HM
- Color : Mecha Gray
- Free : TUF backpack + TUF GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 (1Y)
- Garansi Resmi Asus 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 7-7745HX (8C; 16T; 3.6-5.1GHz; 8MB L2; 32MB L3) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Screen Type | 16 Inch FHD+ (1920×1200), WUXGA |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050- 6GB GDDR6 |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x USB 4 Type C support Displayport, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.2 Type C support DisplayPort, 2xUSB 3.2 Type A |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Keyboard | one zone RGB |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/04/dell-web-300x300.jpg)


