Asus TUF Gaming F16 FX608JPR-I757G9G-HM/Intel Core i7-14650HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ 2.5K /Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Jaeger Grey
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-14650HX 2.2 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads)
- Display : 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, 165Hz IPS-level 400nits Color Gamut 100% sRGB Anti-glare display
- Memory : 32GB (2x16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC, Max Capacity:64GB)
- Storage : 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphic : NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU, 115W (100W+15W), 8GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps); 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Webcam : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
- SKU : FX608JPR-I757G9G-HM
- Color : Jaeger Grey
- Free : TUF backpack, Mouse GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Office Home 20224 + Microsoft 365 (1Y)
- 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 30.999.000
Asus TUF Gaming F16 FX608JPR-I757G9G-HM/Intel Core i7-14650HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5070 8GB/16″ 2.5K /Win 11 Home + OHM 2024 + M365-Jaeger Grey
Asus TUF Gaming F16
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core i7-14650HX 2.2 GHz (30MB Cache, up to 5.2 GHz, 16 cores, 24 Threads)
- Display : 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, 165Hz IPS-level 400nits Color Gamut 100% sRGB Anti-glare display
- Memory : 32GB (2x16GB DDR5-5600 SO-DIMM, the memory speed of the systems vary by CPU SPEC, Max Capacity:64GB)
- Storage : 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Graphic : NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU, 115W (100W+15W), 8GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.)
- Ports : 1x RJ45 LAN port; 1x Thunderbolt 4 with support for DisplayPort (data speed up to 40Gbps); 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps); 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps); 1x HDMI 2.1 FRL
- Webcam : 1080P FHD IR Camera for Windows Hello
- Audio : 2-speaker system
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion
- SKU : FX608JPR-I757G9G-HM
- Color : Jaeger Grey
- Free : TUF backpack, Mouse GAMING M3
- OS : Windows 11 Home + Office Home 20224 + Microsoft 365 (1Y)
- 2 Years Global Warranty (with 1st year Perfect Warranty)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Asus
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 7000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i7-14650HX (16C (8P + 8E) / 24T; P-core 2.2 / 5.2GHz; E-core 1.6 / 3.7GHz; 30MB) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16 Inch WUXGA (1920 x 1200), 2.5K |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB DDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1x USB Type-C, 1xHDMI, 1xRJ45 |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6E |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 56 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir
















![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/04/dell-web-300x300.jpg)