Asus Vivobook S14 S3407CA VIPS5111M VIPS5112M/Intel Core Ultra 5-225H/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
![]()
SKU :
S3407CA-VIPS5111M : Matte Gray
S3407CA-VIPS5112M : Cool Silver
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 5 Processor 225H 1.7 GHz (18MB Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores, 16 Threads)
- Display : 14.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, (Screen-to-body ratio)87%
- Memory : 16GB LPDDR5X on board
- Storage : 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Expansion Slots (includes used) : 1x DDR5 SO-DIMM slot; 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : 1.7mm Key-travel, Backlit Chiclet Keyboard, With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C support display / power delivery; 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x HDMI 1.4; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Audio : Built-in speaker; Built-in array microphone
- Webcam : FHD camera with IR function to support Windows Hello
- Battery : 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 14.999.000 Rp 15.999.000
Asus Vivobook S14 S3407CA VIPS5111M VIPS5112M/Intel Core Ultra 5-225H/16GB/1TB SSD/14″ WUXGA/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
Asus Vivobook 14
SKU :
S3407CA-VIPS5111M : Matte Gray
S3407CA-VIPS5112M : Cool Silver
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 5 Processor 225H 1.7 GHz (18MB Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores, 16 Threads)
- Display : 14.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, (Screen-to-body ratio)87%
- Memory : 16GB LPDDR5X on board
- Storage : 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- Expansion Slots (includes used) : 1x DDR5 SO-DIMM slot; 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4
- Graphics : Intel Graphics
- Keyboard : 1.7mm Key-travel, Backlit Chiclet Keyboard, With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless
- Ports : 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C support display / power delivery; 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A; 1x HDMI 1.4; 1x 3.5mm Combo Audio Jack
- Audio : Built-in speaker; Built-in array microphone
- Webcam : FHD camera with IR function to support Windows Hello
- Battery : 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, TYPE-C, 65W AC Adapter
- Free : Backpack
- OS : Windows 11 Home + Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus 3 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 5 Processor 225H 1.7 GHz (18MB Cache; up to 4.9 GHz; 14 cores; 16 Threads); Intel AI Boost NPU up to 13 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14.0" Inch WUXGA (1920 x 1200) |
| Detail Graphics | Intel Graphics |
| Connectivity | 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1xHDMI, 2xUSB 3.2 Type A, 2xUSB 3.2 Type C |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | Backlit chicklet keyboard |
| Battery | 70 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir
















