HP Omen 16 ap0776AX/Ryzen AI 7-350/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″2K /Win 11 Home+OHM 2024
![]()
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Display : 40.6 cm (16) diagonal, 2K (1920 x 1200), 165 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits
- Memory : 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB)
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 Generation Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 1-zone backlit
- Ports : 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Battery : 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer, 230 W AC power adapter
- Sku : 16-ap0776AX
- Color : Black
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADPP
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 24.299.000
HP Omen 16 ap0776AX/Ryzen AI 7-350/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″2K /Win 11 Home+OHM 2024
Spesifikasi:
- Processor : AMD Ryzen AI 7 350 (up to 5.0 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Display : 40.6 cm (16) diagonal, 2K (1920 x 1200), 165 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits
- Memory : 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB)
- Storage : 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 Generation Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated)
- Keyboard : Full-size, 1-zone backlit
- Ports : 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge)
- Wireless : Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless
- Webcam : HP True Vision 1080p FHD camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
- Audio : DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX
- Battery : 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer, 230 W AC power adapter
- Sku : 16-ap0776AX
- Color : Black
- OS : Windows 11 Home + OHM 2024 + M365 (1Y)
- Garansi Resmi HP 2 Tahun + ADPP
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen AI 7 350 Processor 2.0GHz (24MB Cache; up to 5.0GHz; 8 cores; 16 Threads) AMD XDNA NPU up to 50TOPS |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2K (1920 x 1200), 165 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 400 nits |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX 4060 – 8GB GDDR6 |
| Connectivity | 1x Type-C (USB4 / DP / Thunderbolt 4), 1xAudio Jack, 1xHDMI, 2xUSB 3.2 |
| Networking | Wifi 6, Bluetooth 5.4 |
| Keyboard | Full-size island-style backlit keyboard |
| Battery | 70 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 2 Tahun ADP ), Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














