Lenovo Yoga Book 9 83KJ0025ID/Intel Core Ultra 9-285H/32GB/1TB SSD/14″ 2.8K WQXGA+ Touch/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
![]()
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB
- Display : 2x 14″ 2.8K WQXGA+ (2880×1800) OLED 750nits (peak) / 500nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 600, Glass, Touch, PureSight
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5x-8400 not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
- Graphics : Integrated Intel® Arc™ 140T GPU
- Keyboard : Backlit
- Ports : 3x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, Always On
- Wireless : Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (user-facing tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP)
- Camera : 5.0MP + IR with E-shutter
- Microphone : 2x, Array
- Battery : 88Wh, 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Case Material : Stainless Magnesium
- Color : Tidal Teal
- Sku : 83KJ0025ID
- Free : Lenovo® YOGA 14-inch Sleeve, Lenovo® Yoga® Pen
- OS : Windows® 11 Home + Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 + Lenovo® AI Now
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + (3Y ADP)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 40.999.000 Rp 42.999.000
Lenovo Yoga Book 9 83KJ0025ID/Intel Core Ultra 9-285H/32GB/1TB SSD/14″ 2.8K WQXGA+ Touch/Win 11 Home + OHM 2024 + M365
Lenovo Yoga Book 9
Spesifikasi:
- Processor : Intel® Core Ultra 9 285H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.4GHz, 24MB
- Display : 2x 14″ 2.8K WQXGA+ (2880×1800) OLED 750nits (peak) / 500nits (typical) Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 120Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 600, Glass, Touch, PureSight
- Memory : 32GB Soldered LPDDR5x-8400 not upgradable
- Storage : 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
- Graphics : Integrated Intel® Arc™ 140T GPU
- Keyboard : Backlit
- Ports : 3x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, Always On
- Wireless : Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4
- Audio : High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec
- Speakers : 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (user-facing tweeters), optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP)
- Camera : 5.0MP + IR with E-shutter
- Microphone : 2x, Array
- Battery : 88Wh, 65W USB-C® Slim (Wall-mount)
- Case Material : Stainless Magnesium
- Color : Tidal Teal
- Sku : 83KJ0025ID
- Free : Lenovo® YOGA 14-inch Sleeve, Lenovo® Yoga® Pen
- OS : Windows® 11 Home + Microsoft® 365 Basic + Office Home 2024 + Lenovo® AI Now
- Garansi Resmi Lenovo 3Y Premium Care + (3Y ADP)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi Lenovo
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 Processor 285H 2.9 GHz (24MB Cache; up to 5.4 GHz; 16 cores; 16 Threads); Intel AI Boost NPU up to 13 |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 14.5" WQXGA+ (2880 x 1800), OLED, Touch Screen |
| Detail Graphics | Intel Arc Graphics |
| Connectivity | 3x USB Type C |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 7 |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 88Wh |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | ( 3 tahun ADP ), Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir

















