MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265122-023)/Intel Core Ultra 9-275HX Plus/16GB/1TB SSD/RTX5080 16GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Core Black
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 24 threads, 36MB L3 cache, Max Turbo Frequency 5.4 GHz
- Display : 16″ QHD+(2560×1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P3(Typical)
- Memory :16GB DDR5 6400MHz, Max 128GB
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS 2287MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost
- Keyboard : 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key; Smudge-resistant keyboard
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth v5.4
- Ports : 3x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x SD Express Card Reader; 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Audio : 4x 2W Audio Speaker; Hi-Res Audio Ready, Nahimic 3 Audio Enhancer, Sound by Dynaudio; Array Microphone
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Battery : 4-Cell 91.8 Whrs, 330W Adaptor
- Color : Core Black
- Sku : 9S7-265122-023
- Free : Titan Gaming Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024+ Microsoft 365
- 3 years limited warranty + 1Y (ADP)
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 49.999.000
MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265122-023)/Intel Core Ultra 9-275HX Plus/16GB/1TB SSD/RTX5080 16GB/16″ QHD+ 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Core Black
MSI Raider 16 Max HX B2WI (9S7-265122-023)
Spesifikasi :
- Processor : Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) 24 cores (8 P-cores + 16 E-cores), 24 threads, 36MB L3 cache, Max Turbo Frequency 5.4 GHz
- Display : 16″ QHD+(2560×1600), 240Hz Refresh Rate, IPS-Level, 100% DCI-P3(Typical)
- Memory :16GB DDR5 6400MHz, Max 128GB
- Storage : 1TB*1 NVMe SSD PCIe Gen4, 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4), 1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) Compatible
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS 2287MHzx Up to Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost
- Keyboard : 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key; Smudge-resistant keyboard
- Wireless : Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750, Bluetooth v5.4
- Ports : 3x Type-A USB3.2 Gen2; 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.1); 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz); 1x SD Express Card Reader; 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- Audio : 4x 2W Audio Speaker; Hi-Res Audio Ready, Nahimic 3 Audio Enhancer, Sound by Dynaudio; Array Microphone
- Webcam : IR FHD type (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- Battery : 4-Cell 91.8 Whrs, 330W Adaptor
- Color : Core Black
- Sku : 9S7-265122-023
- Free : Titan Gaming Backpack
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024+ Microsoft 365
- 3 years limited warranty + 1Y (ADP)
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi MSI
Berikut Link untuk melihat Varian Produk tersebut
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 9000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core Ultra 9 processor 275HX with Intel AI Boost (NPU) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Screen Type | IPS, 16" QHD+(2560×1600) |
| Detail Graphics | Nvidia GeForce RTX5080 – 16GB GDDR7 |
| Connectivity | 1x Thunderbolt 4, 1xAudio Jack, 1xCardReader, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2, 2xUSB 3.2 Type C support DisplayPort |
| Networking | Bluetooth 5.4, Killer Wi-Fi 7 |
| Keyboard | Per-Key RGB Backlight Keyboard |
| Battery | 91.8 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir
















![MSI Stealth 14 Studio A13VF 062 085/Core i7-13700H/16GB/1TB SSD/GeForce RTX 4060 8GB/14" QHD+ 240Hz/Win 11 Home [ 9S7-14K112-062 | 9S7-14K111-085 ]](https://testingfahmi.web.id/wp-content/uploads/2023/04/dell-web-300x300.jpg)

