PC Desktop HP Pro 400 G9 SFF 7H8K4PA i7 12700/16GB/512GB SSD+1TB HDD/DVDRW/W11 Home
![]()
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ i7-12700 (up to 4.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 25 MB L3 cache, 12 cores, 20 threads)
- Memory : 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 16 GB)
- Storage :512 GB PCIe® NVMe™ SSD + 1 TB 7200 rpm SATA HDD
- Graphics: Intel UHD Graphics
- Wireless : Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless
- Front ports : 1xheadphone/microphone combo, 1xSuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate, 3xSuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate
- Rear ports : 1xaudio-out; 1xpower connector; 1xRJ-45; 1xHDMI 1.4; 3xSuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1xDisplayPort™ 1.4; 2xUSB Type-A 480Mbps signaling rate
- Keyboard : HP 125 Wired Mouse & Keyboard
- Display : HP P22 G5 FHD Monitor
- Operating System : Win 11 Home
- Garansi 3-Year Onsite Warranty 3/3/3
Rp 16.649.000
PC Desktop HP Pro 400 G9 SFF 7H8K4PA i7 12700/16GB/512GB SSD+1TB HDD/DVDRW/W11 Home
PC Desktop HP Pro 400 G9 SFF 7H8K4PA
Spesifikasi :
- Processor : Intel® Core™ i7-12700 (up to 4.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 25 MB L3 cache, 12 cores, 20 threads)
- Memory : 16 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 16 GB)
- Storage :512 GB PCIe® NVMe™ SSD + 1 TB 7200 rpm SATA HDD
- Graphics: Intel UHD Graphics
- Wireless : Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless
- Front ports : 1xheadphone/microphone combo, 1xSuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate, 3xSuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate
- Rear ports : 1xaudio-out; 1xpower connector; 1xRJ-45; 1xHDMI 1.4; 3xSuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1xDisplayPort™ 1.4; 2xUSB Type-A 480Mbps signaling rate
- Keyboard : HP 125 Wired Mouse & Keyboard
- Display : HP P22 G5 FHD Monitor
- Operating System : Win 11 Home
- Garansi 3-Year Onsite Warranty 3/3/3
Belanja di Softcom membuat Anda lebih Mudah, Aman & Terpercaya
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi HP
Berikut Link untuk melihat Varian Produk lainnya.
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 4000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | Intel Core i7-12700 Processor 2.1 GHz (25M Cache; up to 4.9 GH; 12 cores) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB HDD, 512GB SSD |
| Detail Graphics | Intel UHD Graphics |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 1xUSB 3.1 Type C, 4xUSB 2.0, 4xUSB 3.1 |
| Networking | Bluetooth 5.3, WiFi |
| Keyboard | Wired Keyboard + Wired Mouse |
| Battery | – |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 3 Tahun |
Cek Ongkir













