Asus ROG Strix G16 G614FM-R9N56C6G-HM/Ryzen 9-9955HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Eclipse Gray
![]()
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 9 9955HX Processor 2.5GHz (144MB Cache, up to 5.4GHz, 16 cores, 32 Threads)
- Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level anti-glare display DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz, Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes
- Memory : 32GB (2x16GB DDR5-5600 SO-DIMM) Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Expansion Slots (includes used): 2x DDR5 SO-DIMM slots; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU ROG Boost:1610MHz at 115W (1560MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A; 1x RJ45 LAN port; 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps); 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 40Gbps)
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 240W AC Adapter
- SKU : G614FM-R9N56C6G-HM
- Free : ROG Impact Gaming Mouse; ROG backpack
- Color : Eclipse Gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Belanja Produk ini di Marketplace kami:
Rp 32.999.000
Asus ROG Strix G16 G614FM-R9N56C6G-HM/Ryzen 9-9955HX/32GB/1TB SSD/GeForce RTX 5060 8GB/16″ 2.5K 240Hz/Win 11 Home+OHM 2024+M365/Eclipse Gray
Asus ROG Strix G16
Spesifikasi :
- Processor : AMD Ryzen 9 9955HX Processor 2.5GHz (144MB Cache, up to 5.4GHz, 16 cores, 32 Threads)
- Display : ROG Nebula Display 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level anti-glare display DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz, Response Time:3ms G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR :Yes
- Memory : 32GB (2x16GB DDR5-5600 SO-DIMM) Max Capacity:64GB, Support dual channel memory
- Storage : 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
- Expansion Slots (includes used): 2x DDR5 SO-DIMM slots; 2x M.2 PCIe
- Graphics : NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU ROG Boost:1610MHz at 115W (1560MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+15W Dynamic Boost) 8GB GDDR7
- Keyboard : Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB Touchpad With Copilot key
- Wireless : Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 Wireless
- Ports : 1x 3.5mm Combo Audio Jack; 1x HDMI 2.1 FRL; 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A; 1x RJ45 LAN port; 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps); 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort / G-SYNC (data speed up to 40Gbps)
- Audio : 2-speaker system with Smart Amplifier Technology
- Battery : 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion, 240W AC Adapter
- SKU : G614FM-R9N56C6G-HM
- Free : ROG Impact Gaming Mouse; ROG backpack
- Color : Eclipse Gray
- OS : Windows 11 Home + Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365
- Garansi Resmi Asus 2 Tahun
Untuk Spesifikasi Lebih detail lagi dapat di lihat dari website Resmi ASUS
———————————————————————————————————————————–
Kami adalah Authorized Dealer Untuk Produk-Produk :
Acer, Asus, Hp, Lenovo, Dell, MSI, Brother, Epson, Canon
Semua Barang-barang yang kami jual BARU dan Bergaransi RESMI NASIONAL di seluruh Indonesia, sesuai dengan ketentuan yang tertera di kartu garansi dan buku panduan masing-masing produk.
~~~ selamat berbelanja !!!. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
| Weight | 8000 g |
|---|---|
| ALK | 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0 |
| Brands | |
| Detail Processor | AMD Ryzen 9 9955HX3D Processor 2.5GHz (144MB Cache; up to 5.4GHz, 16 cores; 32 Threads) |
| RAM | 32GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Screen Type | 16" 2.5K (2560×1600), 240Hz, IPS |
| Detail Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB DDR7 |
| Connectivity | 1xAudio Jack, 1xHDMI, 1xRJ45, 2xUSB 3.2, 2x USB 4 Type C support Displayport |
| Networking | Bluetooth 5.3, Wifi 6 |
| Keyboard | 4 zone RGB |
| Battery | 90 WH |
| Color | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Waranty | Garansi Resmi 2 Tahun |
Cek Ongkir














